LPT portunu kullanan yazıcıya ağdan yazdırma

Ağdan paylaşıma açılan ve LPT portunu kullanan OKI ML 5550, 5551, 3320, 332x vb gibi yazıcılar ile ağdaki başka bir bilgisayardan yazdırmak için paylaşıma açmak bazen yetmiyor. DOS üzerinde çalışan mod 2006 gibi programlar yazdır komutu verildiğinde direk LPT1 portuna yazdırmaya çalışıyor. Tabi ki sizin yazıcınız ağ üzerinde ve size yazıcı seçme imkanı vermeyen programınız “LPT1 den başka yol tanımam” dediği için aşağıdaki yolu izlemek zorunda kalıyoruz.

notepad açıp
net use lpt1 /delete
net use lpt1 \\10.0.0.3\ml3320

yukarıdaki gibi yazıyoruz.. Notepad e Farklı Kaydet diyip uzantısı .bat olacak şekilde kaydediyoruz. Bat dosyasını çalıştırdığınızda artık yazdırabilirsiniz.
Not:\\10.0.0.3\ml3320 yerine kendi paylaşımdaki yazıcınızı ekleyiniz.

net use lpt1 /delete bu satır eğer varsa kullanımdaki LPT1 in ağdaki yolunu siler. Özellikle ağdaki yazıcınızın ip si değişmiş ise , ya da paylaştıran bilgisayarın ip si değişmiş ve net use kullanılmış ise gereklidir.

net use lpt1 \\10.0.0.3\ml3320 bu satırda LPT1 portuna gidecek yazdırma işlemlerinin, yerel ağdaki 10.0.0.3 IP adresi makina üzerindeki ml3320 isimli yazıcıya gitmesini sağlar.(daha önceden yazıcının bağlı olduğu bilgisayardan, paylaşıma açıldığını ve yardırmak istediğiniz bilgisayarın paylaşımdan yazıcıya erişebildiğini varsayıyorum.) Eğer yazıcıyı ayarlama çalıştığınız bilgisayarda Başlat > Çalıştıra \\ (iki defa backslash- ters slaş)yazıp , Yazıcınızı paylaştıran bilgisayarın IP adresini yazarsanız paylaşımdaki yazıcı ismini de görmüş olursunuz.

Yani işin özü \\BilgisayarIP\YazıcıAdı.

Neyseki artık programlar birazcık gelişti ve yazıcı seçme imkanı sağlıyor. Fakat Muhasebeciler her zaman 4-5 yıl önce kullandıkları programları ve yazıcıları kullanmak isteyeceklerdir… (bkz. makbuz, irsaliye, proforma fatura, mahsup… kelimelerinin anlamını tam olarak bilmeyen IT )

userlerda lpt paylaşımı, Ağdan Lpt Yazıcıya Belge Yollamak,LPT1 Problemi, paylaşımda olan printeri LPT1 portuna yönlendirme,Aygıtlar, Yazıcı Paylaşımı sorun giderme, Lpt Kablosu Uzatmak

2 thoughts to “LPT portunu kullanan yazıcıya ağdan yazdırma”

 1. peki net use komutunu çalıştırırken
  sistem c:winntsystem32net.exe dosyasını bulamadı der ???
  ama dosya var ??

  bilgin varmıdır ?

 2. Sebep olarak birkaç ihtimal aklıma geliyor.
  *
  1# Antivirus tam olarak temizleyemediği virus sebebi ile net.exe yi bozmuş olabilir.
  2# .exe dosyaların çalıştırılmasında problem yapan bir solucan var (geniş yerel ağlarda yaygın oluyor)

  *Başlat > Çalıştır > cmd (Enter) yolunu izleyerek komut satırında net /? komutunu çalıştırmayı deneyin. Çalıştırılabiliyorsa sorunumuz net.exe ile değildir.

  Yine komut satırında sfc /scannow komutunu çalıştırarak ” korumalı sistem dosyalarının bütünlüğünü” kontrol etmiş olursunuz, yani bizim sorunumuz için net.exe yi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.