Onity Manyetik Card Encoder

Onity_Otel_Kilit_Sistemi
Onity Manyetik Kart Encoder

Onity HT22 manyetik kart ve kart okuyucuları kullandığım iş yerimde bir kaç sorunu dile getirmek istedim.
Bu cihazı fiyat/performans olarak çok iyi olsa da, kritik noktadaki işlevi nedeniyle, problem çıkarmaya başladığında baş belası olabiliyor…

Eğer cihaz sorun çıkartmaya başladıysa meşakkatli bir süreç sizi bekliyor. Yaklaşık fiyatı 1200$. Genelde manyetik okuyucu uçları çiziliyor ve kullanılmaz hale geliyor. Ya da yanlışlıkla 2 manyetik kart birden takıldığında içinde kalıyor ve motoru zorluyor, devreler zarar görüyor. Program dosyalarını paylaşan Veritabanı bilgilerinin olduğu bilgisayar bağlantı sorunları yaşıyorsa (IP vs.) yine aynı şekilde Encode edemediği oluyor.
Bu durumlarda ulaşılması gerekenler aşağıdaki gibidir. Destek alabileceğimiz başka yer bulamadık.

0532 678 76 58 Gürel Ülker
0533 950 32 82 Barış  (Teknik Servis, Arkadaş çok canayakın ve gerçekten yardımcı olmaya çalışıyor.)


3S BILGISAYAR  MUHENDISLIK  ve DANISMANLIK  HIZMETLERI LTD. ŞTI.
3S Bilgisayar Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri LTD. ŞTI.
Adress : Yeşilce Mah.Yunus Emre Cad.Bağış Sok.No:2 K:4
4 Sanayi Mahallesi
4. Levent   /   İstanbul / TURKEY
Tel:    +90-212 – 270 12 70 - 71
Tel/ Fax:    +90-212 –2829398
E-mail: 3sbilgi@superonline.com
Contact Person: Mr. Kenan Kapıyoldaş
www.onity.com

Yani 3S Bilgisayar ya da Tesa diye geçiyor firma isimleri.

Zaman zaman gereken önemli bir bilgi

TESA/ONITY  ENCODERLERİ  ADRESLEME

EDHT22I/EDHT22M/EDHT22IP Model Encoderler

Bütün bağlantılar normal olduğu halde encoder “No comminication” mesajı veriyor ve kart kodlamıyorsa encoderi resetlemek ve programda adreslemek gerekebilir.

Ayrıca ambalajından yeni çıkan ve ilk kez kullanılacak encoderi; encoder üzerindeki exit tuşuna basılı tutarak çıkan menüdeki program selectiondan  “reguler encoder” i seçerek tanımlamak gerekir.

ENCODER ADRESLEME

1.    HT28 Softwareden yüksek şifre ile “Maintanence”ye oradan “Peripheral Diagnosis”girin.
2.    Çıkan mesaja yes ile cevaplayın.
3.    Adreslenecek encoderi mouse ile bir kez tıklayın.
4.    Encoderinizin üzerindeki “EXIT “ tuşuna bip sesi gelinceye kadar basınız.
5.    Çıkan menüden”HT Com settings”i aşağı ok yardımıyla seçin ve “ENTER”  butonuna basın.
6.    Yine bip sesini duyana kadar (3 sn.) “CLR” butonuna basılı tutun.
7.    Monitörünüzün ekranının sol üst köşesinde bir information penceresi açılır.”One peripheral asking for an address” mesajı yanıp sönmeye başlar.
8.    Listeden adreslemek istediğiniz encodere mouse ile 1 kez tıklayarak seçin.
9.    Aynı pencerede aşağıda yer alan “Adress” butonunu bir kez tıklayın ve adreslerken bekleyin.
10.    Close ile kapatın pencereyi.Encoder’iniz adreslenmiştir,kullanabilirsiniz.

Adresleyememe sebepleri:

1.    Kablo bağlantılarınız hatalıdır.
2.    Adaptörler takılı değildir,ayarlamalı adaptörler + ve 12 volta ayarlı değildir,ışığı yanmasına rağmen arızalı olabilir.
3.    Bilgisayarın com portları sorunlu olabilir,veya com port ht28’de yanlış seçilmiştir.Kablo com1’de takılı iken programda com 2 seçilidir.(Configürationdan station configüration’a girip current comminication porttan doğru port seçilir.) Ayrıca com portu kullanan santral programı vb. başka bir uygulama da engelliyor olabilir kominikasyonu.
4.    Encoder arızalı olabilir.

Diğer
•    Eski tip (büyük) motorized encoderların clearlenmesi(resetlenmesi) :Üst kapak kaldırılır beyaz board üzerindeki beyaz butona basılı tutulur.
•    Eski tip insert encoderlerin clearlenmesi: Yine encoderden exit tuşuna basılı tutulur ve encoderin arka kısmında yer alan CLR(RESET) deliğine bir ataç sokularak resetleme yapılır.

8 thoughts to “Onity Manyetik Card Encoder”

 1. Onity HT22 kullanıyorum bende allah kolaylık versin.
  dün misafirlerin hepsi kapıda kaldı. lanet bi cihaz destek te yok. kendi imkanlarımızla çözdük problemi

 2. 0532 678 76 58 Gürel Ülker
  0533 950 32 82 Barış

  Direk ulaşıp destek alabilirsin. Ama kaç haftada onu bilemiyorum.
  Aslında bu Ht22 ler şans işi galiba, 5 adet cihazın 4 ü 3 yıl içerisinde 2 defa arıza yaptı en az. 1 tanesi takıldığındna beri çalışıyor ve hiç sorunu yok. Bazıları hatalımıdır nedir anlayamdım

 3. Merhaba, benimde bu EDHT22M ile sorunlarım var çalıştığım işletmede 3 adet bu cihazdan var surekli arıza veriyor desktek alma konusuna gelince malesef adamalara ulaşmak aya ulaşmaktan zor :-)) neyse bir cihazımda [ regular encoder 0001 ] hatası alıyorum nedir çözümünü bilen arkadaş var mı ?

 4. @ekrem yorulmaz “regular encoder 0001” ht22’nin ana ekranında yazar. Normal bir manyetik kodlayıcı olarak görev yaptığını ve cihazlar arasında “1 nolu encoder” olarak isimlendirildiğini belirtir.

  Bu cihazlarda oluşan en büyük problem Bekir Soylu’nun da belirttiği gibi okuyucu ve yazıcı kafalardaki arızalar. Oda kapılarında da toz ve çeşitli kirlerden tabakalaşma oluşuyor ve kartın manyetiğini okuyamıyor. Hem cihazların, hem de kapıların kilit sistemlerinin belirli periyodlarda temizlenmesi gerekiyor. Piyasada “Pre-moistured cleaning kits” adıyla satılan temizleme kartları var. Okuyucuya zarar vermeden temizlemeyi sağlıyor.

  Bir de kullanılan kartlara dikkat etmek gerekiyor. Satarken bunlardan hiç bahsetmiyorlar ama, hico ve loco diye iki tipi var. hico modeller kredi kartlarında olduğu gibi koyu renkli, yüksek şifreleme imkanı sunan, daha güvenlikli, loco ile aynı miktarda bilgi saklama kapasitesine sahip kartlar. loco olanlar daha düşük güvenlikli işlere uygun (oda kartı gibi), daha açık kahverengi manyetik şeritli ve daha ekonomik kartlar. Encoder cihazı loco modunda ama hico kart yazdırılıyorsa problem oluşabiliyor. Yine tam tersi de mümkün. Bunu bana Onity’nin Amerika’daki teknik ekibi bildirmişti.

  Ben encoderları rs232 -> usb dönüştürücü ile kullanıyorum. Doğru driver kullanıldığı sürece ve kimse usb bellek takmak için kabloyu sökmediği sürece (:P) cihaz iyi çalışıyor.

  Bağlantı hatalarında ilk kontrol edilmesi gereken ara kablo. Kablo kıvrılmalarında içinde kopmalar sıkça oluşuyor. Bir seferinde de kablo çekiştirmeden ötürü biraz sünmüş ve lehim çatlamış ve kopmuş.

  Çeşitli tecrübelerini yaşayan arkadaşlar paylaşırsa güzel olur. Bekir Soylu iyi ki bu yazıyı yazmış. 2010 senesinde ben dahil pek çok kişiye yardımı olan yegane Türkçe yazı buydu.

  İyi günler…

 5. Arkadaşlar hepinize kolay gelsin bu tür arızalar ile ilgili kullanışlı yazılım geliştirmekteyiz bu cihazlarla ilgili her türlü yedek parça mevcut iletişim
  02423522420
  Innlox Technology

 6. Merhaba,HT22 için herhangi bir yazılım varmı elinizde arkadaşlar,heryeri talan ettim ama bulamadım.Bir otelde yüklü ve yüklü olan hdd paramparça 🙁 Yardım edinnn 🙁

 7. Arkadaşlar hiç bu sistemle uğraşmayın Zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın RF-Id kartlı kilit çözümlerimiz için bize ulaşın komple kartlı kilit sistemi 75$ dan başlayan fiyatlarla ve 5 yıl birebir değişim garantisi veriyoruz. Ayrıntılar için TXTEKNOLOJİ 0551 187 55 35

 8. Arkadaşlar onity tesa ht24 otel kapısının kırılan plastik parçasını size uygun fiyattan temin edebilirim.

  whatsapptan yazabilirsiniz: 0534 961 3874

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.